tiktakcafe
12 Takipçi | 0 Takip

Sponsorlu Bağlantılar


Sosyal Paylaşım
Kategorilerim

Zayıflama - Diyet

Şifalı Bitkiler

Yarışma

Moda

Aşk ve İlişkiler

Diziler

Yaşam

Ünlüler

Sağlık

Tatil-Gezi

Güzellik

Sinema - Tv

Diğer İçeriklerim (270)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (12)
19 06 2013

Dilara Koçak başarılı diyet için öneriler

Dilara Koçak başarılı diyet için öneriler |  görsel 1

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak yaptığınız diyetin başarılı olmasının sırlarını anlattı.
 
Kendinizi gözlemleyin
 
Diyette yasaklar programın başarısız olmasına sebep olur. Bu sebeple ölçülü miktarda her türlü yiyecek ve ılımlı miktarda alkol önerebilen programlara güvenin. Ancak programınızın mutlaka bir diyetisyen tarafından sizin için planlanmış olmasına dikkat edin. Daha önce başarılı veya başarısız diyet programları uygulamış olabilirsiniz. Her iki deneyiminiz de çok değerli. Çünkü bunlar davranış değişikliği için önemli veriler. Daha önce neler hissettiğinizi, şimdi neler hissettiğinizi bir deftere yazın. Diyet yapmaya ne kadar hazır olduğunuz konusunda gerçekçi olun.
 
Başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır
 
Birçok konuda olduğu gibi diyette de başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır. Tecrübelerime göre, güçlü amacı olmayanlar ve başkasının motivasyonuna bağımlı olanlar diyet yapmaktan çabuk vazgeçiyor. Bireylerin daha kolay kilo vermesi ve bunu bir yaşam şekli olarak görebilmesi için neler yapılmalı diye ekibimle birlikte uzun zamandır araştırıyoruz. Görünen o ki diyetin psikolojisi iyi yönetilemediği sürece başarı geçici oluyor.
 
Örneğin, bazı insanlar diyet yaparken mükemmel olmaya çalışırlar ve küçük bir kaçamak bile onların suçluluk duygusunu yükseltir. Bu da kişilerin motivasyonunun düşmesine ve zamanla vazgeçmelerine, yani başarısızlığa neden olur. Oysa bireye programın başında yaşayabileceği her zorluk önceden anlatılır ve birey bu sürece hazırlanırsa, verilen programın sürdürülebilirliği en yüksek seviyeye ulaşır. Birey kendini daha rahat hisseder. En başarılı diyet uygulayan kişinin bile birçok hata yapabileceğini, insanların kötü günleri, kötü haftaları olabileceğini, hatta bütün bir ayın bile kötü geçebileceğini kabullenmek mümkün olursa diyet süreci başarıyla yönetilebilir. Unutmayın battı balık her zaman yan gitmez.
 
Az miktarlarda yiyerek kendinizi disipline edin
 
Tüm problemleriniz kilo verince birden düzelecekmiş gibi düşünmeyin. Özgüveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin. Diyetteki hatalarınızı bir felaket olarak değerlendirmek yerine nedenlerini bulmaya gayret ederek tekrarlamamaya çalışın. Daha sonra kalıcı beslenme alışkanlıkları kazanmayı hedefleyin. Kilonuzu korumak için hep ya da hiç mantığından vazgeçin. Bunun yerine her şeyden yiyip içerek, az miktarlar ile kendinizi disipline etmeye çalışın. Böylece hem sevdiğiniz her şeyi yiyip içebilir hem de kilonuzu koruyabilirsiniz.
Besin seçiminde denge yaratın. Çok yağlı yemek yediğiniz öğünden sonra aynı gün tekrar yağ tüketmemeye çalışın.
 
Gün boyunca 4-5 fincan açık ve şekersiz siyah çay, daha fazla miktarda şekersiz bitki çayı ile en fazla 2 fincan kahve içilebilir.
Su tüketimi kadınlar için günlük en az 8-10 bardak, erkekler için ise en az 10-12 bardak olmalı.
Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koymak yeterli. Salatanıza 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yerine 5 adet zeytin de ekleyebilirsiniz.
Etsiz sebze yemeklerinde 1 kg. için 2 çorba kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz.
Yasak sebze yoktur, tüm sebzeler tüketilebilir. (Patates ekmek yerine geçer, sebze olarak düşünülmemelidir.)
Gün içinde istenildiği kadar salatalık, domates ve marul yaprağı yenilebilir.


Sponsorlu Bağlantılar


0
0
0
Yorum Yaz